Budizmas

Deimantinio kelio budizmo Karma Kagju tradicijos svetainė Lietuvoje

Šiame puslapyje pristatomi Lietuvoje veikiantys Deimantinio Kelio budizmo Karma Kagju tradicijos centrai, vadovaujami Lamos Olės Nydahlo ir esantys XVII Karmapos Trinlei Thajė Dordžės dvasinėje globoje.

Deimantinio Kelio budizmo Karma Kagju linija yra viena iš keturių pagrindinių Tibeto budizmo mokyklų. Lietuvos budizmo centrai yra tarptautinio Karma Kagju centrų tinklo dalis, apimančio daugiau nei 600 centrų visame pasaulyje.

Budizmas yra daugiau kaip 2500 metų patirties religija, apjungianti logišką požiūrį bei priemones, leidžiančias pasiekti viršasmenišką proto būseną – nušvitimą, t.y. visišką kūno, kalbos ir proto potencialo išvystymą. Buda suprantamai ir praktiškai parodė, kaip visus gyvenimo patyrimus paversti žingsniais į nušvitimą ir išmokė daugybės į nesibaigiančią laimę atvedančių metodų. Buda visuomet drąsino mokinių kritišką vertinimą, kviesdamas patikrinti ir patiems įsitikinti, ar jo mokymai dogmatiški, ar iš tiesų išlaisvinantys.
 

Budos Vilniuje (2017)

 

Spalio 30–lapkričio 12 d. renginių ciklas „Budos Vilniuje“ kviečia išsamiau susipažinti su budizmo kultūriniu paveldu, Tibeto budizmo mokymų pagrindais bei duris plačiajai visuomenei atvėrusiu Vilniaus Deimantinio kelio budizmo centru. Čia bus eksponuojama budistinių thankų ir statulų paroda „Budos Sodų g.“, vyks turai po parodą su gidais, lankytojai galės išbandyti budistinę meditaciją.

 

„Budos Vilniuje“ programa

 

Spalio 30 d. 19 val.
Daniel Wysocki (Lenkija) paskaita „Budistinė meditacija“
Comfort hotel LT viešbutis, Kauno g. 14, Vilnius

 

Meditacija budizme reiškia „be pastangų būti tame, kas yra“. Budizmas yra pagrindinė daugelio Rytų Azijos šalių religija, tačiau šie mokymai patrauklūs nepriklausomiems žmonėms visame pasaulyje. Paskaitoje lektorius pristatys kuo Tibeto budizmo požiūris ir praktiški metodai gali praturtinti nuolatinės kaitos kupiną šiuolaikišką gyvenimą.

 

Lapkričio 2 d. 17.30 val.
dr. A. Przybyslawski paskaita „Perteklius ir trūkumas – du tuštumos suvokimo būdai Tibeto budizme“ 
Vilniaus Universiteto Orientalistikos centras, J. Kovalevskio aud., Universiteto g. 3, Vilnius

 

Paskaitoje pateikiami du budizmo požiūriai į tradicinę reiškinių tuštumos idėją. Rangtong tradicijoje, kurios pradinininkas yra Čandrakirtis, tuštuma iš esmės suprantama kaip reiškinių savasties nebuvimas. Asangos inicijuotoje šengtong tradicijoje, tuštuma – tai prigimtinio reiškinių turtingumo suvokimas. Šis svarbus skirtumas tapo ypač reikšmingu tiems, kurie praktikuoja budizmą ir siekia įgyvendinti proto prigimtį: absoliučią laisvę ir aukščiausiąjį džiaugsmą.

 

Lapkričio 4 d. 16 val.
Filmas „Hana: neapsakoma budizmo kelionė“ (Hannah: Buddhism's Untold Journey)
Kino teatras „Pasaka“, Šv. Ignoto g. 4/3, Vilnius

 

Žanras: biografinis, dokumentika, trukmė: 90 min. 2014 m.
Originalo kalba: anglų, subtitrai: lietuvių k.
Rež. Marta György-Kessler, Adam Penny

 

Prasidedantis idealistinėmis Kopenhagos hipės vertybėmis, filmas seka Hanos Nydahl ir jos vyro Olės pėdsakais į hedonistinį Katmandu, kur 1968 m. jiedu tapo pirmaisiais Jo Šventenybės XVI Karmapos, pirmojo sąmoningai atgimstančio Tibeto lamos, mokiniais vakariečiais. Dokumentinis pasakojimas – tai unikali ir įkvepianti Hanos ir Olės meilės istorija. Kartu tai ir didingos moters portretas audringo ir nuolat besikeičiančio pasaulio fone, padedantis atskleisti, kad ne visa, kas iš Tibeto, yra šventa.

 

Lapkričio 5 d. 16.15 val.
„Senovės Tibeto beieškant“ (Looking for Ancient Tibet)
Kino teatras „Pasaka“, Šv. Ignoto g. 4/3, Vilnius

 

Žanras: dokumentika, trukmė: 76 min. 2007 m.
Originalo kalba: anglų, subtitrai: lietuvių k.
Rež: Thomas Schmidt

 

Operatorius Thomas Schmidt ir tibetologė Marija Przyjemska, keliaudami po Rytų Tibetą, ieškojo miesteliuose, kaimeliuose bei kalnų olose gyvenančių garsiųjų jogų, perpratusių tikrąją visų reiškinių prigimtį. Jiems pavyko pasiekti vietas, dabar neprieinamas nei turistams, nei žurnalistams. Dokumentinėje juostoje gausu nuostabių Himalajų vaizdų, vienuolynų, jogų meditacijos vietų, joje užfiksuotos ypatingos meditacijos praktikos.

 

Lapkričio 6–12 d.
Budistinių thankų ir statulų paroda „Budos Sodų g.“
Vilniaus Deimantinio kelio budizmo centras, Sodų g. 4–2, Vilnius

 

Senojoje Tibeto budizmo skulptūroje ir dailėje vaizduojami įvairūs tradicinio budizmo atvaizdai, tokie kaip Jidamai – Budos aspektai, istoriniai meistrai ir mokytojai. Filosofiniu požiūriu, šie objektai yra tam tikros meistro gairės mokiniui, kokia turėtų būti jo laikysena, apranga, požiūris, gestai, ir t.t. Tai ypatingi, įvairiausios simbolikos turintys darbai, suteikiantys daug erdvės studijavimui ir atradimams.

 

Parodą sudaro 30 eksponatų – statulėlių ir thankų – rinkinys. Thanka – tai sudėtingas objektas, susidedantis iš tapyto ar siuvinėto piešinio, tekstilės rėmo bei vieno iš papildomų elementų: šilkinio uždangalo, odinių kampų ar medinių kraštų. Thankos tapomos guašu, tempera bei akrilu ant šilko ar medvilnės, tradiciškai visuomet naudojamas aukso pigmentas.

 

Su gidu parodą galima apžiūrėti kasdien, lapkričio 6–12 d., 14 val., 16 val. ir 18 val.

Įvadinės paskaitos apie budizmą ir bendra meditacija parodos metu vyks kasdien nuo 19 val.

Išankstinė registracija nebūtina. Įėjimas nemokamas.


NAUJIENOS

Deimantinio Kelio budizmo Karma Kagju tradicija Facebook socialiniame tinkle


Naujienų prenumerata


El. paštas