Lama Olė Nydahlas
Nuo tos akimirkos, kai 1972 m. XVI Karmapa paprašė jo pristatyti budizmą Vakaruose tiems, kuriems jis įdomus, Lama Olė nuolat moko visose pasaulio šalyse, puoselėjančiose dvasinę laisvę.
Lamos Olės specializacija – Mahamudros mokymai, „Didysis Antspaudas“, kuriais realizaciją pasiekęs mokytojas gali suteikti mokiniui beribės proto prigimties patyrimą, taip pat phovos, „Sąmoningos mirties“ – retos, šimtmečius žinomos meditacijos praktikos perdavimas. Mokydamas Lama Olė pabrėžia, kad pasaulietinę budizmo praktiką svarbu derinti su nepriklausomu mąstymu ir branda, atsirandančia dėl gyvenimo patirties, taip pat iškelia rūpinimosi visuomene – ypač žodžio laisve ir moterų teisėmis – svarbą.
Norėdami sutikti Lamą Olę, jo mokymų kalendoriuje galite patikrinti, kada jis mokys jūsų šalyje.
Lamos Olės Nydahlo biografija
Olė Nydahlas gimė 1941 m. kovo 19-ąją, šiaurinėje Kopenhagos dalyje, ten ir užaugo. Studijavo filosofiją, anglų ir vokiečių kalbas Kopenhagos, Tiubingeno, Miuncheno ir JAV universitetuose. Jis ir jo žmona Hana pirmąkart susidūrė su budizmu 1968 m., jų medaus mėnesio metu, kai Nepale, Katmandu, sutiko Lopioną Ceču Rinpočę – vieną svarbiausių budizmo mokytojų Himalajuose.
1969 m. Hana ir Olė Nydahlai sutiko XVI Karmapą Rangdžungą Rigpę Dordžę, Karma Kagju linijos vadovą, ir tapo pirmaisiais jo mokiniais vakariečiais. Jie gavo svarbiausius įgalinimus ir Karma Kagju tradicijos mokymus iš paties XVI Karmapos ir tokių Kagju meistrų kaip Kalu Rinpočė. Taip pat jiems buvo suteikti kitų Tibeto budizmo mokyklų įgalinimai. 1972 m. XVI Karmapa paprašė Olę ir Haną Nydahlus skleisti Karma Kagju linijos mokymus Vakaruose ir jo vardu steigti budizmo centrus.
Lama Olė ir Hana budizmo centrus pirmiausia įkūrė Austrijoje (Grace), Norvegijoje, Švedijoje ir Danijoje (Kopenhagoje). Iki šiol Lama Olė savo mokytojo vardu yra įsteigęs daugiau kaip 680 centrų visame pasaulyje. Mokydamas ir lankydamas savo mokinius jis dukart per metus apkeliauja žemės rutulį. Kad ir kur nuvyktų, Lama Olė teikia mokymus ir budistinį prieglobstį – atlieka ceremoniją, kurios metu tampama budistu, ir Bodhisatvos pažadą, vidinį pasižadėjimą paskirti savo gyvenimą kitų labui, siekiant absoliutaus tikslo – visų būtybių nušvitimo.
Nuo 1973 m. Lama Olė ir Hana Nydahlai rengė svarbiausių Tibeto budizmo mokytojų turus ir paskaitas Europoje, vėliau ir Šiaurės bei Pietų Amerikoje, Rusijoje ir Australijoje. Jie atstovavo ir vertėjavo ne tik XVI Karmapai, bet ir Šamarui Rinpočei, Topgai Rinpočei, Tengai Rinpočei, Bokarui Rinpočei, Lopionui Cečiu Rinpočei, Trungpai Rinpočei ir Ajangui Rinpočei. XVI Karmapa mirė 1981 m., o jo įsikūnijimas Tajė Dordžė, Jo Šventenybė XVII Gjalva Karmapa, buvo antrojo pagal svarbą Karma Kagju lamos – Šamaro Rinpočės – atpažintas ir karūnuotas.
1987 m., Šamaro Rinpočės paparašytas, Lama Olė Nydahlas ėmė mokyti phovos praktikos. Lama Olė – pripažintas phovos meistras, „sąmoningos mirties meditacijos“ išmokęs daugiau kaip 75 tūkst. mokinių visame pasaulyje.
2003 m. vasarą, šokdamas su parašiutu, Lama Olė patyrė nelaimingą atsitikimą, vos nesibaigusį mirtimi. Tai vienintelis kartas, kai jis keletui mėnesių buvo nutraukęs budizmo mokytojo veiklą.
Lama Olė yra keleto knygų autorius: „The Way Things Are“ (liet. „Viskas – kaip iš tiesų yra“), „Entering the Diamond Way“, „Mahamudra“, „Riding the Tiger“ (visos išleistos „Blue Dolphin Publishing“, JAV) ir „The Great Seal“ („Fire Wheel Publishing“, JAV). Visą Lamos Olės ir Hanos Nydahlų intelektinę nuosavybę saugo Deimantinio kelio budizmo fondas.
Hana Nydahl mirė 2007 m., susirgusi vėžiu. Nuostabus jos gyvenimas ir istorija, kaip ji su Lama Ole atnešė pasaulietinį Karma Kagju budizmą į Vakarus, papasakota apdovanojimų pelniusiame filme: „Hannah: Buddhism’s Untold Story“ (liet. „Hana: neapsakoma budizmo kelionė“).
Atlikdama vieną paskutinių savo šio gyvenimo darbų ji pasirašė Europos centro įsigijimo sutartį. Europos centras – tai graži Bavarijos Alpių vietovė, tapusi svarbiausia tarptautinių Deimantinio kelio budizmo susitikimų vieta. 2009 m., surengus antrąjį tarptautinių vasaros kursų ciklą, teikti mokymų į Europos centrą atvyko XVII Karmapa, o Lama Olė ceremonijos metu perdavė jam daugiau kaip 600 Deimantinio kelio budizmo centrų.
2012 m. Lama Olė dalyvavo Kagju Mionlam – kasmetiniame svarbiausių Karma Kagju lamų susirinkime Bodgajoje – ten, kur nušvito istorinis Buda. Jam buvo suteikta garbės vieta. Lama Olė nustebo gavęs Karmapos dovaną – tradicinį šilko brokato apdarą: taip atsidėkota už keturiasdešimt metų trunkančią budistinę veiklą.
2014 m. Kopenhagos budizmo centre Lama Olė Nydahlas susituokė su Aleksandra Munjoz Barboza, jogos mokytoja iš Venesuelos.
2015 m. birželio 13 d. Lama Olė Nydahlas gavo UNESCO tarpkultūrinio ir tarpreliginio dialogo asociacijos Ispanijoje apdovanojimą už dialogą, sambūvį ir taiką.
– Lama Olė Nydahlas, Malaga, 2015 m.
Norėdami daugiau sužinoti apie Lamą Olę, aplankykite jo oficialų tinklalapį lama-ole-nydahl.org.